Pranešimas dėl gimdymų namuose

Lietuvos akušerių sąjunga reiškia užuojautą šeimai netekusiai naujagimio 2019 m. rugpjūčio 22 dieną. Tikimes, kad šio skaudaus įvykio aplinkybės bus išaiškintos ir ištirtos teisėsaugos.

Kaip informuoja žiniasklaida,  šis gimdymas buvo planuotas namuose. Tai yra teisėta, pagal 

Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kuris nusako gimdymo namuose paslaugos priežiūros teikimo tvarką ir reikalavimus, kurių privalo laikytis ne tik moterys, norinčios gimdyti namuose, bet ir tokias paslaugas teikiančios gydymo įstaigos bei jose dirbantys specialistai.

Gimdymo namuose priežiūros paslauga gali būti teikiama tik nesant didelės rizikos nėštumo veiksnių ir tik tokiai nėščiajai, kuri, planuojant gimdymą namuose, pateikė prašymą raštu įstaigai teikiančiai gimdymo namuose  priežiūros paslaugą bei sudarė sutartį su šia įstaiga. 

Lietuvoje priėmus įstatymą ir įteisinus gimdymus namuose, SAM  bendradarbiaudama su ekspertais, parengė ir specialias taisykles bei reikalavimus,  kuriuos turi atitikti akušeris teikaintis gimdymo namuose paslaugas.  

Akušerių sąjunga informuoja  visuomenę, kad šiuo metu nėra akušerių, galinčių teikti gimdymo namuose paslaugą. Akušerė, norinti dirbti ir priimti gimdymus namuose, ne tik turi turėti galiojančią licenciją bei atitikti gimdymo namuose priežiūros reikalavimus , bet ir turi būti sudariusi  sutartį bei dirbti toje įstaigoje, kur tokia paslauga teikiama.  

Iš žiniasklaidoje pasirodžiusių pranešimų galima suprasti, kad visuomenė neteisingai informuojama ir teigiama, kad gimdyme dalyvavusi pribuvėja yra akušerė. Akušerių sąjunga nori pranešti, kad šiuo metu  nė viena akušerė nėra sudariusi  sutarties su sveikatos priežiūros įstaiga ir gimdymų namuose priežiūros paslaugos teikti negali.  

Taip pat informuojame visuomenę, kad dulos  ( ir/ar pribuvėjos) ir  akušerės yra tapatinamos  dėl teikiamų paslaugų.  Tačiau reikia pabrėžti, kad dula negali teikti medicininės pagalbos gimdančiajai nei gimdymo namuose atveju  nei gimdant stacionare, kur dula gali dalyvauti, kaip lydintys asmuo  bei teikti nemedicininę pagalbą.

Akušerių sąjunga kviečia šeimas sąmoningai ruoštis tėvystei ir pasitikėti kvalifikuotais specialistais, kuriuos šeimos visada gali rinktis pačios.

https://www.lrytas.lt/sveikata/medicinos-zinios/2019/09/09/news/nelegalus-zaidimas-gyvybemis-po-gimdymo-namuose-slepiamos-pribuvejos-11752256/

Pirkinių krepšelis